sobota, 13 kwietnia 2013

darmowe programy do zdjęć on-line i nie tylko

Zgodnie z obietnicą z poprzedniego posta chciałam napisać kilka słów o darmowych i nie tylko programach do obróbki zdjęć i digi scrapów z których korzystałam i korzystam. Ten post będzie o programach do zdjęć, następny zrobię o programach do digi scrapów.

Zacznę od Photoshopa (ten oczywiście nie jest darmowy).
Miałam go na Windowsie, wiadomo że na wiele pozwala, ale sporo też trzeba się nauczyć. Korzystałam z podstawowych funkcji jak np. zmienianie koloru części tła czy zostawianie kawałka zdjęcia w kolorze, a kawałka czarno-białego.


Pozwalał też na szybkie wycinanie tła i robienie białego tła, co się przydaje do internetowych aukcji i sklepów (bo ja nie mam foto studia, więc musiałam przerabiać zdjęcia).


Poprawiałam też w photoshopie czasem kolorystykę, rozjaśniałam, ale takie funkcje ma już prawie każdy program do zdjęć.

Z photoshopa zrezygnowałam bo: zajmował dużo miejsca, długo się włączał, czasem zacinał na moim starym komputerze. No i druga sprawa że zrezygnowałam z Windowsa na rzecz Linuxa (ale to już inna historia ;).

Zamiast niego zaczęłam korzystać z internetowych programów do przeróbki on-line. Znalazłam kilka fajnych, ale ostatecznie najbardziej polecam http://pixlr.com/ . Jest on-line i darmowy. Nic nie trzeba instalować i nigdzie się nie trzeba rejestrować.
Są trzy warianty:
Open Pixlr editor (Advanced)- który wyglądem przypomina photoshopa i ma wszystkie jego podstawowe funkcje. Korzystam z niego prawie zawsze przy obróbce zdjęć jak przycinanie, rozjaśnianie, balans kolorów, wyostrzenie.


Open Pixlr express (Efficient) - z niego korzystam najczęściej przy dodawaniu ramek, napisów, efektów specjalnych, robieniu mozaik i kolaży, to właściwie mój ulubiony :)

Przykład przed i po:

nie wiem czy koleżanka chciałaby znaleźć swoje zdjęcie w internecie, dlatego wstawiłam kota zamiast twarzy (kot też z Open Pixlr express (Efficient)

Prawda że jest różnica?

Open Pixlr-o-matic (Playful) - ostatnia, najprostsza wersja programu. Kiedyś dużo z niej korzystałam, teraz w ogóle (wolę Efficient).


Mamy tu coś na wzór laboratorium fotograficznego i w 3 krokach zmienia się zdjęcie, łącznie z ramką i efektami.

Podsumowując najbardziej polecam: http://pixlr.com/express/

Do robienia kolaży czasem też używam http://www.photovisi.com/
Bardzo łatwy darmowy program on-line, ale na zrobionym kolażu zostawia swoją reklamę w postaci małego napisu z linkiem strony (prawy dolny róg). Ma też mało funkcji.


Kiedyś używałam jeszcze kilku programów jak Picasa, XnView i inne, teraz nie zaśmiecam sobie dysku i obrabiam zdjęcia on-line :)

Na dysku mam program do scrapów, ale o tym w następnym poście... :)

5 komentarzy:

 1. Dziękuję za informacje , przydadzą mi się w przyszłości :) .

  OdpowiedzUsuń
 2. ja wiernie korzystam z mojego Corel'a ;-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o właśnie! a ja jeszcze nigdy Corela nie próbowałam, może kiedyś ;)

   Usuń
 3. Fajnie, że napisałaś taki post :) Bardzo pomocny :)
  Mam pytanie, bo widzę, że masz doświadczenie :) Czy któryś z w/w darmowych programów ma opcję wycinania tła lub wybielania tła? Bardzo mi na tej opcji zależy, a u siebie nie ma takiej możliwości...
  Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ten: Open Pixlr editor (Advanced) , podobnie jak Photoshop, można robić warstwy albo wycinać tło

   Usuń