czwartek, 13 listopada 2014

Digi-tutorial: stempelki na Boże Narodzenie

Za namową A.J. ze skrzydlatej chatki postanowiłam się przyłączyć do konkursu i stworzyć Świąteczny tutorial. Technika dowolna, więc moja będzie może trochę bardziej oryginalna, bo digital.. No ale zamysł jest taki, żeby to potem wydrukować i użyć do ozdabiania Świątecznych prezentów czy kartek.

Zapraszam do DARMOWEGO wykonania swoich własnych digi-stempelków w programie Craft Artist!


1. Potrzebujemy programu. Darmową wersję Craft Artist można ściągnąć ze strony http://www.daisytrail.com/ . Ograniczone są pewne funkcje, ale to co jest dostępne całkowicie wystarczy na początek.


Klikamy na zakładkę free stuff i ściągamy program.


Trzeba będzie się zarejestrować i podać maila, wtedy dostaniemy nr do rejestracji programu. W tej samej zakładce są też Digikits- czyli paczki zawierające obrazki, tła, czcionki z których za darmo możemy korzystać. Niestety każdą taką paczuszkę trzeba ściągać i instalować oddzielnie, co wiąże się z zajmowaniem miejsca na komputerze, dlatego nie radzę ściągać wszystkich od razu ;) Lepiej na początek wybrać kilka - np. w tematyce Świątecznej i takie zainstalować.


Uwaga - mi program nie chce działać na Linuxie (Ubuntu), więc niestety specjalnie kiedy chcę coś w nim zrobić włączam Windows..

2. Otwieramy program.


Pojawi się okno w którym mamy kilka możliwości.

Choose a template - pozwala wybrać coś z gotowców - kartkę do wydruku, kartkę do albumu, ozdobę do wydruku.. Wszystko można edytować po swojemu.
Blank project - czysty projekt, nasza kompozycja od początku (w tym wypadku to wybieramy).
Make&Do project - trochę bardziej skomplikowane rzeczy do wydruku i złożenia, sklejenia (pojawiają się tutaj tylko jeżeli nasz digikit który jest już zainstalowany zawierał coś takiego).

Po kliknięciu na Blank project zobaczymy to:


Wybieramy format który nas interesuje. Jeśli będziemy drukować kilka rzeczy na raz, polecam A4. Można to jeszcze zmienić później.


Po wybraniu formatu pokażą nam się wszystkie nasze zainstalowane Digikity, a w drugiej zakładce (Browse my items) wszystko, co zawierają. Można wybrać jeden digikit i w danym projekcie korzystać tylko z jego zawartości, albo można kliknąć browse my items i wybierać różne obrazki/tła/czcionki z wielu digikitów na raz.


3. Wybieramy kilka obrazków z których chcemy korzystać. Klikamy na nie (zrobią się jaśniejsze i pojawią się w pasku po lewej). Zamykamy okno z obrazkami.


4. Po lewej mamy wybrane obrazki, wystarczy je przeciągnąć do dużego białego okna (naszego projektu) i zaczynamy komponowanie.


Dostępne czcionki to te, które mamy zainstalowane na komputerze (to co jest też np. w Wordzie). Ja sporo fajnych ściągnęłam z tej strony: http://fonty24.pl/


Wszystkie obrazki można edytować - obracać, pochylać, rozciągać tak jak w Wordzie czy Power Point.


Na końcu dobrze jest zaznaczyć wszystko (tak jakbyśmy rozciągali prostokąt nad wszystkimi elementami), zgrupować i dopasować sobie wielkość do wydruku.


To co stworzyliśmy eksportujemy jako obrazek (jeśli pracujemy w formacie A4 to dobrze najpierw zapełnić całą kartkę). W darmowej wersji nie da się zapisać jako pdf, ta opcja pojawi się po wykupieniu programu.

5. Inna możliwość to stworzenie obrazka z użyciem kształtu, jak w Wordzie.Tekst który chcemy zamieścić też może przybrać różne kształty (text path).


Kiedy chcemy coś powtórzyć, możemy użyć normalnych komend ctrl+C, ctrl+V, potem przesunąć/odwrócić powtórzenie.


I tak możemy się bawić i bawić, uwaga - bardzo wciągające! :) Zapraszam do samodzielnego tworzenia. A tu kilka gotowców dla Was:Digi-tutorial zgłaszam na konkurs DIY "Creative Christmas 2014".

6 komentarzy:

 1. Wow! Super! :) Nie znałam tego programu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. super kurs! dzięki

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie może i ja znajdę kiedyś czas żeby jakieś digi stempelki zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję :-). Wreszcie coś co mi potrzebne do szczęścia i nie jest to GIMP ;-)
  Serdecznie pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń